• Žiacka rada

žiackej rady pri Gymnáziu sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou

Článok I.

Všeobecné ustanovenia

1.      Žiacka rada (ďalej ŽR) pri Gymnáziu sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou je ustanovená v súlade so zákonom NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 365/2004 Z.z. a zákona 564/2004 Z.z.

2.      ŽR pri Gymnáziu sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou reprezentuje žiakov školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi školy a vedeniu školy.

Článok II.

Ustanovenie žiackej rady

1.      Žiacka rada sa ustanovuje tajným hlasovaním.

2.      Žiacka rada je tvorená predsedom ŽR a zástupcami/predsedami jednotlivých tried gymnázia.

3.      Predseda ŽR je volený tajným hlasovaním členov ŽR na obdobie jedného školského roka.

4.      Kandidovať za predsedu ŽR môže každý žiak školy, ktorý má aspoň pätnásť rokov.

5.      Predsedom sa stane kandidát, ktorý vo voľbách získa nadpolovičnú väčšinu hlasov. V prípade, že žiaden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, postupujú do druhého kola tajného hlasovania prví dvaja kandidáti s najväčším počtom získaných hlasov. Predsedom sa potom stáva kandidát, ktorý získa v druhom kole viac hlasov.

6.      O voľbách vyhotovia študenti a koordinátor ŽR zápisnicu, ktorú odovzdajú riaditeľovi školy.

Článok III.

Ciele žiackej rady

1.      ŽR pri Gymnáziu sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou:

a)     sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania,

b)     podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku,

c)     zastupuje žiakov vo vzťahu k vedeniu školy, predkladá vedeniu školy svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov školy aj navonok,

d)     organizuje kultúrne a spoločenské akcie pre žiakov školy.

Článok IV.

Rokovanie študentskej rady

1.      ŽR sa schádza pravidelne raz za mesiac v miestnosti ŽR v budove školy.

2.      Rokovanie ŽR vedie jej predseda, alebo ním poverený člen ŽR.

3.      ŽR je schopná sa uznášať, ak je na zasadnutiach prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov.

4.      Na platné uznesenie ŽR je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŽR.

5.      Mimoriadne rokovanie ŽR má právo zvolať predseda ŽR na podnet tretiny všetkých členov ŽR, alebo ak o to požiada koordinátor ŽR do 10 dní.

Článok V.

Koordinátor študentskej rady

1.      Koordinátor ŽR je učiteľ školy, ktorého touto funkciou poverí riaditeľ školy na obdobie jedného školského roka.

2.      Koordinátor ŽR s predsedom ŽR vedeniu školy predkladá podnety ŽR.

3.      Koordinátor ŽR spolu s vedením školy zabezpečuje výkon pedagogického dozoru na akciách ŽR, ktoré gestoruje škola.

4.      Koordinátor ŽR sa zúčastňuje na rokovaní rodičovskej rady, ktorá ho prizve, ak rokuje o problémoch študentov školy.

Článok VI.

Hospodárenie študentskej rady

1.      ŽR hospodári s finančnými prostriedkami, ktoré získava zberom odpadových surovín a z ďalších aktivít pod gestorom koordinátora ŽR.

2.      ŽR používa tieto finančné prostriedky na krytie nákladov schválených študentských aktivít.

3.      Riaditeľ školy vo výnimočných prípadoch z rozpočtu školy uvoľní finančné prostriedky na aktivitu ŽR v zmysle platnej legislatívy.

4.      Konanie študentských akcií je po dohode s vedením školy.

5.      ŽR nemá vlastný majetok.

6.      Koordinátor vedie operatívnu evidenciu použitia finančných prostriedkov ŽR.

Článok VIII.

Záverečné ustanovenie

1.      Tento štatút nadobúda účinnosť dňa 5.12.2006.

2.      Štatút je schválený nadpolovičnou väčšinou všetkých jej členov a pedagogickou radou školy. Je podpísaný riaditeľom školy a predsedom ŽR.

3.      Zmeny a doplnenia sa v štatúte vykonávajú jeho dodatkami, ktoré musia byť schválené nadpolovičnou väčšinou všetkých jej členov a pedagogickou radou školy.

Vo Vranove nad Topľou

dňa 5.decembra 2006

__________________                                    ______________________

PaedDr. Marián Babej                                       predseda študentskej rady