V najnovšom vydaní Vranovského hlásnika je uverejnený článok študentky nášho gymnázia, Viktórie Čechovej, ktorá by chcela študovať žurnalistiku na Katolíckej univerzite. Uvedený článok s názvom "Dajme im to, čo patrí" Vám prinášame v plnom znení:
"Myšlienka zásadovo usporiadanej spoločnosti s morálnymi hodnotami, poctivými a taktnými členmi, slušnými praktikami, už tak ako v minulosti, dnes nelahodí mnohým. Prečo je v súčasnosti len nepatrné množstvo ľudí, ktorí majú odhodlanie realizovať tento etalón? Profesií, v ktorých je možné šíriť túto vzorku je veľa. Ochotných spolupracovať menej... Evidentne, tí, ktorí majú pomerne závažné slovo sú pedagógovia. Vychovávajú nové generácie, každý deň sa stretávajú s množstvom mladých ľudí, usmerňujú ich rozumový, ale aj spoločensko – citový vývoj a niektorí učitelia sú aj prototypom človeka pre svojich edukantov. Päť pracovných dní vykonávajú náročnú prácu. Rozvíjajú osobnosť študentov vzdelávaním, formujú ich postoje, charakter, ale cibria aj svoju "silu ega". Každodenne bojujú s nepriaznivými podmienkami na vyučovanie či so zastaranými učebnicami. Platové ohodnotenie je taktiež ďalšou negatívnou stránkou postavenia učiteľov na Slovensku. Povedzme si úprimne, drvivá väčšina študentov je nespokojná so svojimi pedagógmi. Čoraz častejšie sa stáva, že dieťa nerešpektuje svojho učiteľa, vystatuje sa nad neho a rôznymi invektívami ho neoprávnene uráža. Smutné je, že na Slovensku sa takéto lapsusy stávajú celkom prijateľné. Čím sa Slovensko k takému trendu dostalo? Kde sa pominula úcta k autorite?! Je
príčinou súčasného postavenia učiteľov na Slovensku nedostatočne rozvinutá slovenská spoločnosť a jej nedocenenie si ponúkaného zo strany pedagógov? Na dôvažok, profesia učiteľov už nie je ani zďaleka taká atraktívna ako v minulosti. Kuriozita? Vôbec! Mnohí z nás si toto povolanie vyskúšali. Kvalifikovaní. Nekvalifikovaní. Koľkí však učiteľstvu ostali verní aj napriek negatívnym aspektom tejto profesie? Vzdelanie je pre väčšinu z nás dôležité z dlhodobého hľadiska.
Ašpirujeme preto na to, aby bolo čo najkvalitnejšie... Pre svoje deti. Pre nás. Apelujem aj na to, aby sme sa pokúsili eliminovať uniformitu v chápaní našich pedagógov. A možno aj pri príležitosti ich sviatku, Dňa učiteľov, by bolo dobré sa zamyslieť nad zmenou nášho postoja k nim. Začnime si ich vážiť pre to, čo pre nás robia, oceňme ich prácu, snažme sa k nim byť empatickejší a viac ohľaduplní. V súčasnej dobe hospodárskej, finančnej či len nedávno zažehnanej plynovej krízy sa krajiny snažia napredovať, stimulovať svoje ekonomiky realizovaním série manévrov. Svoje memento k tomu ponúka aj pápež Benedikt XVI.: "Pokrok je možný iba v spoločnosti, v ktorej existujú morálne hodnoty a silné presvedčenia." Majme preto odvahu takúto spoločnosť budovať aj s podporou učiteľov. Viktória Čechová, študentka Spojenej cirkevnej školy vo Vranove n. T."